آیا واقعا تلگرام فیلتر شد یا این قطع شدن تلگرام فقط یک مسئله موقتی هست که به زودی رفع خواهد شد؟ این موضوع را در این پست از آکادمی ممبروان کامل بررسی خواهیم کرد.

تلگرام قطع شد

حدودا یک روزی هست که درباره قطع شدن تلگرام (یا فیلتر شدن تلگرام) مطالبی بین مردم در گروه ها و کانال های تلگرامی در حال بازنشر هست. همیشه در پی گردهمایی های مردم یا شرایط خاص سیاسی کشور ، رسانه های وابسته و مختلف سعی در ایجاد تشنج در این فضا را دارند که اکثر مواقع این تشنج ها از شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام که جمعیت ایرانی بسیار زیادی در آن ها فعالیت دارند شروع می شود.

همین موضوع باعث شد که یکی از این کانال ها توسط تلگرام بسته شود و سرو صدای زیادی به پا کند. توییتی که دیشب پاول دورف (موسس تلگرام) منتشر کرد را مشاهده بفرمایید:

 

در پی درخواست وزیر ارتباطات جناب آقای آذری جهرمی مبنی بر نقض قوانین توسط کانال آمد نیوز ، پاول دورف این واکنش را نشان داد که منجر به بسته شدن کانال آمد نیوز شد.

منتها این، پایان کار نبود. این کانال تحت عنوان دیگر فعالیت خود را ادامه داد منتها این بار با احتیاط بیشتر تا قوانین تلگرام را نقض نکند!

وزیر ارتباطات ایران نیز متوقف نشدند و پیگیر این مسئله برای بستن کانال دوم این گروه شدند که عدم همکاری از طرف پاول دورف (موسس تلگرام) مواجه شدند. بنا براین موجب فیلتر شدن موقتی تلگرام تا زمانی که این کانال برکنار شود شد.

فیلتر شدن تلگرام سر و صدای زیادی کرده و همه دارن دربارش صحبت میکنن . توییت پاول دورف در این باره را مشاهده بفرمایید:

قطع شدن تلگرام

ترجمه توییت: بعد از اینکه ما با بستن کانال صدای مردم و دیگر کانال های مخالفت در صلح مخالف کردیم، مراجع ایرانی در حال مسدود کردن دسترسی به تلگرام برای عده زیادی از ایرانی ها هستند.

در این حین که خیلی از کابران از فیلتر شدن تلگرام باخبر شده اند و به دنبال جایگزین برای این اپلیکیشن هستند، شبکه های اجتماعی ایرانی که شباهت زیادی نسبت به تلگرام دارند مانند (بله ، گپ، سروش و …) درحال تبلیغات هستند و همچنین طبق آمار آنالیز گوگل، آمار جستحوی اسم اپلیکیشن سروش ( sapp.ir) رشد چشمگیری داشته است.

تلگرام فیلتر شد؟

بنابراین علت اصلی فیلتر شدن محدود و موقت تلگرام، عدم همکاری پاول دورف موسس تلگرام برای بستن کانال صدای مردم (‌ کانال جایگزین آمد نیوز ) و فعال بودن این کانال است!

در ادامه جریانات، برخی رسانه ها صحبت از دائمی بودن فیلتر تلگرام داشتند که ظاهرا به خاطر جذب کلیک و کاربر بیشتر بوده است. در این رابطه، توییت جدید جناب آقای آذری جهرمی را مشاهده بفرمایید:

تلگرام فیلتر می شود؟

در تاریخ ۱۲ دی (حدودا ۲ روز بعد از فیلترینگ) طی اعتراضات گسترده مردم در باره فیلتر شدن تلگرام و متضرر شدن کسب و کار های مبتنی بر اینترنت، توییت جدید جناب آذری جهرمی منتشر شد:

حدود ساعت ۱۸:۳۰ در تاریخ ۱۲ دی، اطلاعیه زیر توسط خبرگزاری فارس منتشر شد:

دقایقی پیش، فیلتر تلگرام و اینستاگرام با اینترنت‌های ADSL و ثابت حذف شده، اما روی اینترنت‌های همراه همچنان فیلتر برقرار است. / فارس

اما این رفع فیلتر چند دقیقه ای بیشتر طول نکشید و مجددا تلگرام و ایستاگرام فیلتر شدند و همچنان بدون فیلتر شکن کار نمیکنند.

در تاریخ ۱۶ دی:

🚑 از پشت در اتاق عمل تلگرام چه خبر؟

تلگرام این روزها مثل بیمار رو به موتی‌ست که هر چند ساعت، رسانه‌ها خبری از کسانی که نبض بیمار به دستشان است، منتشر می‌کنند.

بعد از خبرهای ناامیدکننده روزهای گذشته، این دو اظهار نظر نمایندگان مجلس، می‌تواند نویدبخش خبرهای خوب و قریب‌الوقوع باشد.

✅ عادی‌سازی هرچه سریع‌تر شبکه‌های مجازی به نفع کشور و مردم است

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: پیش‌بینی زمان رفع فیلتر تنها ازسوی دستگاه‌های امنیتی و وزیر ارتباطات امکان‌پذیر است.

وزیر ارتباطات در حال پیگیری و انجام مکاتباتی برای رفع فیلتر تلگرام است

✅ فیلتر تلگرام برداشته می‌شود

محمد کاظمی، ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه: منبع درآمد مردم نباید قطع شود.

با این دو خبر خبرگزاری خانه ملت، می توان به مناقشه مقامات مختلف برای رفع فیلتر پی برد.

این دو اظهار نظر را بگذاریم کنار صحبت های خاتمی، خطیب نمازجمعه تهران و خرم آبادی، دبیر کمیته تعیین مصادیق مجرمانه:

⛔️ خرم آبادی: دستور مسدود سازی تمام کانال های تلگرامی که در چند روز اخیر دعوت به خشونت و ترور و اغتشاش می کردند از مدت ها قبل توسط مراجع قضایی صادر و به وزیر وقت ارتباطات ابلاغ شده بود ولی متاسفانه اقدام موثری به عمل نیامد.

⛔️ خاتمی: با فضای مجازی که کلیدش در دست نظام باشد موافقیم.

📍 مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران:

▫️ من بار‌ها با صدا و سیما مصاحبه کرده‌ام و از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کردم ضمن آنکه در جای خود از دولت بابت حرکت‌های مثبت تشکر و قدردانی کرده‌ام اما متاسفانه در هنگام پخش فقط آن قسمت که انتقاد بوده پخش می‌شود.

▫️ دولت بدنه‌ای از حاکمیت است اما رسانه ملی دولت را جدا محاسبه می‌کند در حالیکه مردم همه اتفاقات را نتیجه عملکرد کل حاکمیت می‌دانند ما نمی‌گوییم هیچ مشکلی در اشتغال و تجارت وجود ندارد اما اگر فقط آن‌ها را بیان کنیم نوعی سیاه نمایی است.

▫️ اینکه به خاطر شرایط حساس دولت مجبور شد این اپلیکیشن را فیلتر کند را می‌توان درک کرد اما ادامه آن به صلاح نیست.

▫️ تعطیل کردن فضای مجازی دیگر جواب نمی‌دهد بلکه باید به دنبال راهکاری باشیم که وقتی بحران به وجود آمد کسب و کارهای اینترنتی دچار مشکل نشود./ ایلنا

—–

هر موردی در ادامه این اخبار اتفاق بیوفند، در همین مطلب اضافه خواهد شد. بنابراین چشم از آکادمی ممبروان بر ندارید.

اختصاصی ممبروان –  Member1 Exclusive


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *