در این مقاله بررسی کردیم که با فرض فیلتر شدن تلگرام، کسب و کار های ایرانی که بسیاری از درآمد آن ها مبتنی بر تلگرام است، چقد لطمه وارد خواهد کرد. زمان حدودی برای مطالعه این مقاله: ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه

فیلتر تلگرام و ضرر کسب و کارهای اینترنتی

در صورت فیلتر شدن تلگرام و در نظر گرفتن فرضیات زیر برای دو سال (۲۴ ماه) گذشته ، به این اعداد بالا می رسیم:

۲۰۰۰*۵۰۰۰۰۰۰*۲۴ + ۲۰۰۰۰*۴۰۰۰۰۰*۲۴ =۴۳۲٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

🔺ایمان بهبودی/ فقط ۲۰۰۰ کسب و کار، برند و استارت‌آپ در ایران بر روی کانال تلگرام خود فعالیت حرفه‌ای کرده‌باشند، شامل کار کارشناسان و مدیران شبکه اجتماعی،‌ تبلیغات کانال، هزینه‌های سنگین جذب مخاطب، هزینه های عجیب تولید محتوای خاص و غیره ؛ به صورت میانگین حداقل ماهی ۵ میلیون هزینه برای آنها داشته است.

🔺و فرض کنیم ۲۰۰۰۰ شرکت، مغازه دار، فروشندگان بدون مغازه و… هم در تلگرام به صورت پار وقت مثلا روزی دو ساعت نسبت به برندینگ و افزایش ممبرکانال، تعامل با مشتریان و تخفیف خود اقدام کرده باشند و ماهی ۴۰۰ هزار تومان هزینه کرده باشند.

🔺این حساب و کتاب بدون در نظر گرفتن کمپین های پرهزینه است. مانند “تخفیف های دیجیکالا ،بامیلو و غیره، انحصاری در تلگرام” و یا کمپین بانک ملت برای افزایش ممبر کانال تلگرام (دویست روز ۲۰۰ سکه تمام بهار آزادی)
همچنین تخمین شامل ارزش کسب و کارهایی که بر پایه شبکه های اجتماعی شکل گرفته اند شامل اپ ها و غیره که بعضا خود به تنهایی چندین میلیارد ارزش دارند نمی شود.

🔺امیدوارم درک شود که فیلتر تلگرام مانند فیلتر وایبر و وسایر اپ ها نیست و این اقدام هزینه هنگفت و بعضا غیر قابل جبرانی برای کسب وکارها و مخصوصا کسب و کارهای اینترنتی در پی خواهد داشت.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *