با فیلتر شدن تلگرام، بسیاری از افراد به فکر پیدا کردن جایگزین برای این پیامرسان هستند. عمده کاربران به چند نکته مهم در انتخاب پیام‌رسان جایگزین، توجه می‌کنند که قابل تأمل است: (زمان موزد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه)

پیام‌رسان جایگزین تلگرام

۱. ایرانی نباشد! این سطح از بی‌اعتمادی بین کاربران به پیام‌رسان‌های ایرانی، جای مطالعه و تحقیق دارد که آیا در هر کشور دیگری هم، مردم اول به این دقت می‌کنند که پیام‌رسان بومی نباشد و بعد از آن استفاده کنند؟

فقره اخیر اسنپ در سرکشی به اپ‌های رانندگان خود، این دغدغه را توجیه می‌کند که حریم خصوصی در اپلیکیشن‌های ایرانی با مفهوم آشنایی به نام «کشک» گره خورده است.

۲. جامع الامکانات باشد! بروز رسانی‌های پی‌درپی تلگرام و امکانات فوق‌العاده‌ی این اپ، سطح انتظارات کاربران را به حدی بالا برده که از هر اپ دیگری نیز، همه آنچه تلگرام داشته را می‌خواهند. به همین دلیل است که نه در واتس اپ نه ایمو و سیگنال، آنچه در پی آن هستند، یافت نمی‌شود. Secret Caht، کانال، امکانات ادمین‌ در گروه و کانال، سرعت و فراگیری و … کاربران را بدعادت! کرده است.

۳. ساده باشد. اپ‌هایی هستند که در عین مفید و امن بودن اما برای کاربران عادی، کمی پیچیده هستند. فردی که به رابط کاربری ساده تلگرام عادت کرده، رابط‌های کاربری دیگر را کمی غریبه و کار کردن در آن محیط را برای خودش سخت تصور می‌کند.

فراموش نکنیم، زمانی که کاربران وایبر را ترک کردند، یک پراید اسقاطی را دادند و یک بی‌ام‌و در حال تکمیل را تحویل گرفتند اما این روزها خبری از خودروی جایگزین با همین امکانات نیست.

و در پایان باید پذیرفت، وقت و انرژی‌ای که طی این دو سال در تلگرام گذاشته شده و هزینه‌ای که برای تولیدمحتوا و نشر آن صرف شده، آدرس‌هایی که روی کارت‌های ویزیت و سردر مغازه و تبلیغات محیطی درج شده و … در صورت هر نوع مهاجرت به پیام‌رسان دیگر، قابل بازگشت نیست.!

توسط محمود حق‌وردی
منبع: ePRNet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *